Ekiplerimiz Afet Bölgesinde

2021-12-01 14:59:41.0

Ekiplerimiz Afet Bölgesinde

Erzurum'da merkez üssü Köprüköy ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde meydana gelen deprem çevre il ve ilçelerde de hissedildi. Aras EDAŞ ekipleri, depremin hemen ardından bölgeye intikal ederek afetzedelerin yanında oldu.

Erzurum'da merkez üssü Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremin derinliğini 6,94 kilometre olarak açıkladı. Kentte paniğe neden olan sarsıntı Ağrı, Diyarbakır ve Muş'tan da hissedildi.

Depremde Köprüköy ilçesine bağlı Topçu, Doğatepe, Alaca, Karacabey, Taşocağı, Kayabalık, Sarıtaş ve Pekecik Mahalleleri etkilendi. Kerpiç evler ve ahırlarda hasar meydana geldi. Topçu Mahallesi'nde enkaz altında kalan iki kişi sağ olarak çıkarıldı. Marifet Mahallesi'nde ise 1 kişi yaralandı.

Kriz Merkezi Oluşturuldu

Erzurum Valisi Okay Memiş, depremin hemen ardından Köprüköy ilçesine hareket ederek ilçede kriz merkezi oluşturdu. Aras EDAŞ ekipleri kriz merkezinde görev yaparak bölgeden gelen enerji kesintisi ihbarlarına anında müdahale etti. Enerji nakil hatlarını da kontrol eden Aras EDAŞ ekipleri, yıkılan bir direği tamir etti. Vali Okay Memiş, sarsıntılardan etkilenen Topçu Mahallesi'nde vatandaşlarla görüştükten sonra yaptığı açıklamada, mahalledeki elektrik sıkıntısının yarım saatte giderildiğini söyledi.

Anında Seferber Olduk

Depremin hemen ardından devletin tüm birimleri ile afet bölgesinde vatandaşın yanında olduğunu ifade eden Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş: " Çok şükür can kaybının yaşanmaması bizleri sevindirdi. Deprem sonrası ekiplerimizi süratle bölgeye sevk ettik. Sarsıntıların şiddeti ile enerji nakil hatlarında meydana gelen arızaları süratle giderdik. Şuan bölgede ekiplerimiz diğer kurtarma ekipleri ile birlikte koordineli olarak görev yapıyorlar" dedi.