Personele Afet Farkındalık Eğitimi

2021-12-02 11:51:45.0

Personele Afet Farkındalık Eğitimi

İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edilmesi nedeniyle AFAD tarafından eğitim verildi.

Aras Elektrik İş Sağlığı ve Güvenliği birimi tarafından organize edilen eğitimde, öncelikle afetlere karşı bilinçli bir toplum oluşturma ve afet yönetimi anlayışıyla toplumda önlem alma kültürünü benimsetme hedeflendi. Bu nedenle afet öncesi, sırası ve sonrasına ilişkin bilgi ve becerileri kazandırma adına Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD)’nden gelen uzman eğitmenler tarafından "Afet Farkındalık Eğitimi" verildi.

Öncelikle ilk yardım konusunda uygulamalı olarak eğitim veren İlk Yardım Eğitmeni İlker Demir: “Temel ilk yardım eğitimi, kişinin hayati tehlikesini ortadan kaldırmak, iyileşmesini kolaylaştırmak ve durumunun kötüye gitmesini engellemek için oldukça önemli. İlk yardımın doğru bir şekilde yapılması insan hayatını kurtarmada büyük bir önem arz ettiği için bu konuda iyi eğitilmiş olmak büyük önem taşıyor. Aksi taktirde kötü sonuçlar meydana gelebilir.” dedi. 

AFAD Bilinçlendirme Eğitmeni Bülent Kan ise deprem öncesi hazırlıklardan olan afet ve acil durum çantası ile afet planının hazırlanmasının önemine vurgu yaparak tahliye esnasında ve sonrasında panik yapmadan gidilecek toplanma alanlarına e-Devlet üzerinden kolaylıkla ulaşılabileceğini anlattı.

AFAD Gönüllüğü Projesi’ne de değinen Kan: “Gönüllülerimizi afet öncesinde, esnasında ve sonrasında ihtiyaç duyulan alanlar için (sağlık, beslenme, barınma vb.) yetiştirerek, afetin her evresinde etkin şekilde çalışmalarını sağlamayı hedefliyoruz.”dedi.